96/12/20
تعداد نظرات:0
09:41
شماره مطلب:139612209355
-A A +A

بحران خانواده، یکی از مهمترین بحران های جوامع غربی/ فمنیسم، عامل بحران های اجتماعی است

کاهش ميزان ازدواج رسمي، افزايش طلاق، سير صعودي خانواده ­هاي تک‌والديني و خانواده­هاي بدون فرزند و خشونت عليه زنان از مظاهر مختلف بحران خانواده در دنياي غرب است که ریشه در فعالیت های فمنیسم پس از چند دهه فعالیت دارد.

به گزارش «بسیج زنان کشور»؛ ابراهیم شفيعی سروستانی: امروز، در اوج سلطه تفکر و تمدن غربي بر جهان و در زماني كه نظريهپردازان غربي، آن را «پايان تاريخ» و عصر حاكميت بلامنازع الگوي دموكراسي ليبرال بر جهان معرفي مي‌‌كنند، بيش از هر زمان ديگر، نشانههاي افول و شكست اين اندیشه و  تمدن هويداست و با اندكي تأمل مي‌‌توان اين نشانهها را در حوزههاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي ملاحظه كرد. حوزه زن و خانواده، يکي از مهم‌ترين اين حوزه‌هاست.

جنبشي که در قرن هجدهم ميلادي با شعار «فمينيسم» (زن­گرايي) و با هدف به دست آوردن حقوق برابر با مردان آغاز شد، پس از چند دهه سبب پديد آمدن بحران­هاي سهمگين در عرصه روابط خانوادگي و تنزل جايگاه و شخصيت انساني زن شد.

در اين گفتمان جديد، زن از انساني با ويژگي­هاي متعالي به «کالاي جنسي» و موضوع سودآورترين تجارت جهاني (تجارت سکس)؛ «مشتري» توليدات رنگارنگ صنايع بهداشتي، آرايشي، پوشاک جهان سرمايه­داري و «ابزاري» براي عرضه و فروش هرچه بيشتر کالاهاي توليدي شرکت­هاي بزرگ ملي و فراملي بدل شد.

یکی از مهم‌ترين بحران‌هايي که در اين زمينه پيش روي جوامع غربي است، بحران خانواده است که با مظاهري مانند كاهش ميزان ازدواج رسمي، افزايش شمار خانواده‌هاي تك‌والديني، خانواده‌هاي بدون فرزند، افزايش طلاق، نابودي خانواده‌هاي متوسط، از بين رفتن نقش تربيتي فرزندان و خشونت عليه زنان ظهور کرده است.

کاهش ميزان ازدواج رسمي، افزايش طلاق، سير صعودي خانواده­هاي تک‌والديني و  خانواده­هاي بدون فرزند و خشونت عليه زنان از مظاهر مختلف بحران خانواده در دنياي غرب است.

براي روشن‌تر شدن اين موضوع، برخي اطلاعات و آمارهاي موجود را مرور مي­کنيم:

 

الف) کاهش ميزان ازدواج رسمي

نويسندگان غربي، كاهش ميزان ازدواج رسمي را يكي از مظاهر فروپاشي خانواده در جوامع غربي دانسته و در مقاله‌هاي خود برخي از نمودهاي اين بحران اجتماعي را بررسي كرده‌اند كه در اينجا به برخي از آنها اشاره مي‌گردد :

« در سال 1960، در امريکا 243 هزار کودک با پدر يا مادر مجردي زندگي مي­کردند که ازدواج نکرده بودند. در سال 1993 اين رقم به 3/6 ميليون نفر رسيد. هرسال 2/1 ميليون کودک در خانواده­هايي بدون وجود پدر متولد مي­شوند. »[1]

« در سال­هاي اخير، ميزان تولد فرزند در ميان زنان ازدواج نکرده و همچنين نسبت والديني که هرگز ازدواج نکرد‌ه­اند، رشد يافته است.» [2]

«از هر پنج کودک سفيد پوست امريکايي، يکي از مادري متولد شده که هرگز ازدواج نکرده است. در ميان سياهان، از هر دو کودک يکي اين­ گونه است (بيش از 50 درصد).

در ايالات متحده از سال 1960 تاکنون، درصد مادران ازدواج نکرده سه برابر (300 درصد) افزايش يافته است.»[3]

 

ب) خانواده­ هاي تک والديني

افزايش شمار خانواده‌هاي تك‌والديني، يكي ديگر از مظاهر بحران خانواده در غرب است. در گزارشي كه پايگاه «Pavent withcut pratmers» تهيه كرده است، در برخي از نمودهاي اين بحران اشاره شده است:

« در سال 2000 ميلادي، 5/13 ميليون نفر از والدين امريکايي، سرپرستي 7/21 ميليون کودک و نوجوان زير 21 سال را بر عهده داشته‌اند، در حالي که يکي از والدين آنها در جايي ديگر زندگي مي­کرده است.

 

امروزه 8/13 ميليون فرزند در امريکا (33 درصد از کل فرزندان امريکايي) که زير 15 سال هستند، با مادرانشان زندگي مي‌کنند. 7/2 ميليون فرزند نيز (5 درصد از کل فرزندان) با پدرانشان زندگي مي­کنند.

در امريکا شمار مادران مجرد در سال‌هاي 1970 تا 2000 ميلادي، از 3 ميليون نفر به 10 ميليون نفر و در همين مدت، تعداد پدران مجرد از 393 هزار نفر به دو ميليون نفر افزايش يافته است.

در انگليس نسبت خانواده­هاي تک‌والديني، حدود 25 درصد کل خانواده‌ها افزايش يافته است.

در آلمان، در طول دو دهه اخير، تعداد خانوارهاي تک‌والديني دو برابر شده است که تقريباً همه اين خانواده­ها با سرپرستي مادران اداره مي­شود.

در ژاپن، تعداد خانواده­هايي که با سرپرستي مادران اداره مي­شود، در طول سال­هاي دهه 70 ميلادي افزايش يافته است. در سال 1997 ميلادي، 17 درصد کل خانواده­هاي ژاپني با سرپرستي زنان اداره مي‌شد.»[4]

 

ج) خانواده ­هاي بدون فرزند

يكي ديگر از مظاهر بحران خانواده در غرب، افزايش شمار خانواده‌هايي است كه بي‌فرزندي اختيار مي‌كنند. نگاهي به برخي آمارهاي ارائه شده در اين زمينه، ابعاد اين پديده ناهنجار اجتماعي را روشن مي‌سازد:

ميرا جي‌هيرد ((Myra J. hird و كيمبرلي آبشاف (Kimberly Abshoff ) در مقاله خود به برخي آمارهاي موجود در اين زمينه اشاره كرده‌اند:

« در ايالات متحده نسبت زنان بين چهل تا 45 سال که بي­فرزندي اختيار      مي­کنند، از ده درصد در سال 1976، به 5/17 درصد در سال 1995 افزايش يافته است. (دفتر سرشماري ايالات متحده امريکا، 1997).

در سال 1961 م. 29 درصد از خانواده­هاي کانادايي بي‌فرزند بوده­اند، در حالي که اين رقم در سال 1991 م. 31 درصد شده است. » (کانوي، 1997).

« در نيوزيلند، بريتانيا و کانادا، براساس خواسته‌‌هاي جديد نسبت به توالد، پيش­بيني   مي­شود که بيست درصد خانم­هايي که در سن بچه‌داري‌اند، ولي بي­فرزند هستند، بدون فرزند بمانند. » (کامرون، 1997؛ کانوي 1997؛ گيلسپاي، 1999)[5]

 

د) افزايش طلاق

آمارها بيانگر اين هستند كه در دهه‌هاي اخير، طلاق در جوامع غربي به ميزان گسترده‌اي افزايش يافته است. در يك نمونه از اين آمارها وضعيت طلاق در امريكا اين‌گونه بيان شده است:

« از سال 1901 تا 1970، در امريکا، ميزان طلاق تا هفتصد درصد افزايش يافته است. از سال 1970 تا 1992، ميزان طلاق 279 درصد افزايش يافته است. شمار کودکاني نيز که والدينشان طلاق گرفته­اند، تا سيصد و پنجاه و دو درصد افزايش يافته است که اين به معناي دو و هفت دهم ميليون خانواده بي­سرپرست است که چهل درصد آنها شامل کودکان است.» [6]

ديويد اچ اولسون (David H. Olson ) استاد علوم اجتماعي در دانشگاه مينوستا و از صاحب‌نظران حوزه خانواده در امريکا درباره بحران افزايش طلاق در جوامع غربي مي­گويد:

« شواهد بيانگر آن است که هرچه جوامع، صنعتي­تر يا به عبارت ديگر، غربي‌تر مي­شوند، بر ميزان طلاق در آنها افزوده مي­شود. بيست سال پيش، پديده طلاق به ندرت در ژاپن اتفاق مي­افتاد، ولي هرچه به جامعه امروز ما نزديک­تر و شبيه­تر شد، بر آمار اين پديده افزايش يافت. پنج سال پيش، تقريباً طلاق در چين پديده­اي غير محسوس بود، ولي در همين مدت کوتاه، آمار طلاق و شکل­گيري پديده هم­خانگي بدون ازدواج، در پکن به نحو فزاينده­اي افزايش يافته است. وقتي به جامعه چين نگاه مي­کنيم، درمي­يابيم آنها نيز به سوي نظام سرمايه­داري غرب پيش مي­روند. »[7]

استفان باسکرويل (Stephan Baskerville) استاد علوم سياسي دانشگاه هاروارد نيز در مقاله­اي به بررسي اين بحران اجتماعي مي‌پردازد و مي‌نويسد:

سيستم کنوني طلاق در جامعه ما، نه تنها عادلانه که اصولاً به گونه­اي بنيادين، فريب­کارانه و نامشروع است. براي همه کساني که از «فرهنگ حاکم بر طلاق» صحبت مي­کنند، اين حقيقت چندان پوشيده نيست که امروزه اکثريت مردم جامعه ما با اين هدف پيمان زناشويي مي­بندند که روزي آن را زير پا گذارند. «خسته شدن از همسر»، «نااميدي از بروز تغيير در همسر» يا «تمايل به تغيير همسر» عواملي هستند که موجب گسست بنياد خانواده­ها در ايالات متحده مي‌شوند.[8]

 

هـ) از بين رفتن نقش تربيتي پدران

يکي از پي‌آمدهاي شکل­هاي نوين خانواده در غرب، به ويژه خانواده­هايي که تنها مادران، آنها را اداره مي‌کنند، از بين رفتن نقش پدران در تربيت فرزندان است، به ويژه فرزندان پسر که در زندگي­شان به الگويي عملي نياز دارند.

بورت پرِِلوتسکي (Burt Prelutsky) محقق و نويسنده ضد فمينيسم در اين باره مي‌نويسد: «در كتاب جديد مقصر، نوشته آنِ كولتر، نويسنده، بدعت بزرگي را مرتكب مي‌شود كه پيشنهاد مي­كند تربيت كودكان به شكل ايدئال توسط پدر و مادر ممكن است و نه از طريق دو مرد يا دو زن يا حتي توسط يك زن. او با اين اظهار نظر، توفان شديدي را به راه انداخت. حقيقت اين است كه او درست مي­گفت...، يكي از اعتقادات احمقانه فمينيست­ها و بي­فكران سياسي اين است كه بچه­ها واقعاً به وجود پدر نيازي ندارند. من مي­گويم كه مادران امريكايي به لطف افزايش حقوق و منابع خوب بانك اسپرم، به نقطه‌اي رسيده­اند كه مردان را فقط براي باز كردن در بطري­هاي سس گوجه فرنگي و گرفتن كالا از قفسه‌هاي بالايي، مفيد مي­ دانند.»[9]

او در ادامه به ديدگاهي كه در زمينه تربيت فرزند در جوامع غربي حاكم است، اشاره مي‌كند و مي­نويسد:

اما واقعاً يك زن به تنهايي (در امر تربيت فرزند) صلاحيت‌دار و توانا نيست. اين امر به ويژه زماني كه فرزند، پسر باشد، بيشتر صدق مي­­كند. مهم نيست يك زن تنها چقدر سخت تلاش مي­كند. مهم نيست او چقدر اهل مراقبت است. يك مادر تنها مايل است كه فداكاري كند و با بازي كردن، نظر پسر بچه‌اش را جلب كند. او تنها يك زن است ... ، به سادگي مي‌شود فهميد كه پسران در زندگي­شان به يك مرد به عنوان الگويي عملي نياز دارند، تا نه ‌تنها به آنان ياد دهند كه چگونه خلق و خوي‌شان را كنترل ­كنند، بلكه چگونه از اينكه داراي خصوصيات زنانه شوند، جلوگيري كند.[10]

 

ز) خشونت عليه زنان

در گزارش «چهارمين كنفرانس جهاني زن» كه به موضوع خشونت عليه زنان اختصاص يافته است، وضعيت زنان قرباني خشونت در كشورهاي غربي بيان شده است. در بخشي از اين گزارش چنين آمده است:

« جوزف بيدن، رئيس سابق کميسيون قضايي سناي امريکا... معتقد است که مهم­ترين معضل در امريکا، خشونت در خانواده است که بيشتر قربانيان آن، زنان هستند. در ايالات متحده امريکا، در هر 8 ثانيه، با يک زن بدرفتاري و در هر 10 ثانيه، به يک زن تجاوز مي‌شود.

بر اساس گزارشي که در سال 1992 به وسيله کميسيون قضايي سناي امريکا تهيه شد، قربانيان خشونت زناشويي بسيار بيشتر از تصادفات رانندگي هستند.

  • در ايالات متحده امريکا،   زنان بزرگ‌سال قرباني خشونت و تجاوز شده­اند.
  • در پرو، 70 درصد جرايمي که به پليس اعلام شده، مربوط به زناني است که شوهرانشان به شدت آنها را کتک زده‌اند.
  • در نروژ 25 درصد زنان مبتلا به امراض زنان، متحمل آزار و خشونت‌هاي شريک جنسي­شان شده­اند.
  • در قسمت­هاي حاشيه­نشين شهر بانکوک (تايلند)، 50 درصد زنان متأهل، به طور متناوب و کاملاً عادي کتک مي­خورند.»[11]

با مطالعه اين گزارش درمي‌يابيم كه در بيشتر كشورهاي غربي خشونت عليه زنان به گونه چشم‌گيري رواج دارد.
[1]. الکس کولوين، «فروپاشي خانواده در جامعه سکولار»، سياحت غرب ، سال هفتم، مرداد 1389، ش 84.

[2]. گونه‌هاي جديد خانواده در غرب. سياحت غرب.1385. شماره 34.

[3]. جيمز کيو، ويلسون. افول ازدواج. سياحت غرب.1383 شماره 16.

[4]. گونه‌هاي جديد خانواده در غرب. سياحت غرب. 1385،شماره 34.

[5]. هيرد، ميراجي و کيمبرلي آبشاف. خانواده بدون فرزند. سياحت غرب.1383، شماره 14.

[6]. کولوين، الکس. فروپاشي خانواده در جامعه سکولار. سياحت غرب. 1389،شماره 84.

[7]. افول ازدواج در جوامع صنعتي. گفت‌وگو با ديويد اچ اولسون. سياحت غرب. شماره 31، بهمن 1384.

[8]. استفان باسکرويل، «بحران خانواده و صنعتي به نام طلاق»، سياحت غرب، سال چهارم، اسفند1385، ش44.

[9]. بورت پرلوتسکي، «مادران مجرد قادر نيستند از پسران خود يک مرد بسازند.»سياحت غرب، سال هشتم، شهريور1389، ش85

[10]. همان

[11]. «خشونت عليه زنان: گزارشي از چهارمين کنفرانس جهاني زنان»، سياحت غرب، سال سوم، خرداد1385، ش35.

انتهای پیام/ز

 

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.